OPC-MR16-GU10C
Ledvon OPC-MR16-GU10C Dimmable COB LED GU10 MR16 Bulbs Save Energy and Money
- Use of COB technology
- Cost-effective replacement for 40W halogen bulbs
- Versatility with dimmer compatibility
- Compatible with most dimmers
- Low-power consumption of 5W
- Utilizes 110 VAC power source
- GU10 fitting with two short pins 10mm apart
- Usages
- Home lighting
- Retail stores
- Hospitality industry
- Office spaces
- Art galleries and museums
- Outdoor lighting
- Description
- Attachment
- Additional information
- Reviews (0)
Description
Introducing the Ledvon OPC-MR16-GU10C LED GU10 DIMMABLE light bulbs – the perfect solution for all your lighting needs. These advanced light bulbs are designed to provide superior lighting performance while also being energy-efficient. With their use of COB technology, these bulbs offer a longer lifespan and brighter light compared to traditional halogen bulbs. Also, they are the same brightness as 40W halogen bulbs but only use 5W of power.
Additional information
| Weight | .5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 5 in |