TCU-RS2042-AW28
Prime TCU-RS2042-AW28 2Megapixel Night Color Coax Turret Camera with NDAA Compliance
- 2Megapixel high-quality imaging
- TVI/AHD/CVI/CVBS
- Supports white light illumination, 24/7 color images
- Supports 180° horizontal flip, 180° vertical flip
- OSD configuration menu in 11 languages, easy to operate
- IP67 waterproof and dustproof design, high reliability
- Built-in microphone for high-quality audio transmission via coaxial cables Supports digital defog
- Metal front face and housing
- 3-Axis Construction.
- Description
- Attachment
- Specifications
- Additional information
Description
You can get detailed visuals of your surroundings with this camera’s 2 megapixel resolution. You can monitor a larger area with just a single camera with the 2.8 mm fixed lens. The camera can take pictures even in dark places with a low light sensitivity of 0.005 lux (F1.6)
| Sensor | |
| Pixel | 2Megapixel |
| Size | 1/2.9” |
| Minimum illumination | 0.005lux (F1.6, AGC ON) 0 lux (white light on) |
| Lens | |
| Lens | 2.8mm |
| Lens mount | M12 |
| Angle of view | H: 101.5° V: 56.9° D: 117.4° |
| Illuminator | |
| Illuminator | Two white-light illuminators |
| Illumination distance | 40m |
| Lifetime | ≥60,000 hours |
| Video | |
| Resolution | 1080P: 1920(H) × 1080(V) 720P: 1280(H) × 720(V) |
| Shutter time | NTSC: 1/30s–1/50000s PAL: 1/25s-1/50000s |
| Image | |
| Exposure mode | Four modes: Global (default), BLC, HLC, DWDR |
| Day/Night | 24/7 color images |
| Digital noise reduction | 2D/3D |
| White balance | Two modes: Auto (default), Manual |
| WDR | DWDR |
| Flip | Supports 180° horizontal flip, 180° vertical flip |
| Defog | Digital Defog |
| Audio | |
| Microphone | Built-in microphones |
| Camera audio | TVI: 1080P@30fps, 1080P@25fps CVI: 1080P@30fps, 1080P@25fps |
| Interface | |
| Power | 5.5mm power interface |
| Video output | BNC, supports TVI/AHD/CVI/CVBS |
| Operating environment | |
| Temperature | -22 °F (-30 °C) to 140 °F (60 °C) |
| Humidity | ≤95% (RH, non-condensing) |
| Surge protection | 4kV |
| Ingress protection | IP67 Ingress Protection |
| General | |
| Power | DC 12V (±25%), with reverse polarity protection. Max 3.12W |
| Mount | Surface mount (default), optional junction box and wall mount bracket |
| Dimensions | Φ 4.3701 inches (11.1 cm) x 3.7795 inch (9.6 cm) (diameter*height) |
| Material | Metal |
| Weight | 0.79lb (0.36 kilogram) |
| Certification | CB, CE, FCC |
Additional information
| Weight | 2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6 × 6 × 4 in |