EC-D4F28M
Uniview EC-D4F28M-V3 UNV 4MP Basic Dome, 2.8mm(WDR+Mic)
- Image Quality
- 4 Megapixels (2560×1440)@25/20fps
- 3 Megapixels (2304×1296)@30/25fps
- 2 Megapixels (1920×1080)@30/25fps
- 720P (1280×720)@30/25fps
- Compression
- H.265
- H.264
- MJPEG
- Smart IR Up to 30m (98.43 ft) IR Distance
- Supports 128 GB MicroSD Card
- PoE Power Supply
- 3-Axis
- Description
- Attachment
- Additional information
- Specifications
Description
Additional information
| Weight | 2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6 × 6 × 6 in |
| Camera | ||||||
| Sensor | 1/2.9”, progressive scan, 4.0 megapixel, CMOS | |||||
| Minimum Illumination | Color: 0.01 lux (F2.0, AGC ON) 0 lux with IR | |||||
| Day/Night | IR-cut filter with auto-switch (ICR) | |||||
| Shutter | Auto/Manual, 1 ~ 1/100000s | |||||
| Adjustment angle | Pan 8° to 360° | Tilt: 0° to 68° | Rotate: 10° to 360° | |||
| S/N | >52dB | |||||
| WDR | 120dB | |||||
| Lens | ||||||
| Lens Type | 2.8mm @F2.0 | |||||
| Iris | Fixed | |||||
| Field of View (H) | 101.5° | |||||
| Field of View (V) | 55.6° | |||||
| Field of View (D) | 111.6° | |||||
| DORI | ||||||
| DORI Distance | Lens (mm) | Detect (m) | Observe (m) | Recognize (m) | ||
| Illuminator | ||||||
| IR Range | Up to 98ft (29.87 m) | |||||
| Wavelength | 850nm | |||||
| IR On/Off Control | Auto/Manual | |||||
| Video | ||||||
| Video Compression | Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG | |||||
| H.264 code profile | Baseline profile, Main profile, High profile | |||||
| Video Bit Rate | 128 Kbps~6144 kbps | |||||
| U-code | Support | |||||
| OSD | Up to 4 OSDs | |||||
| Privacy Mask | Up to 4 areas | |||||
| ROI | Up to 8 areas | |||||
| Video stream | Dual streams | |||||
| Image | ||||||
| White Balance | Auto/Outdoor/Fine Tune/Sodium Lamp/Locked/Auto2 | |||||
| Digital noise reduction | 2D/3D DNR | |||||
| Smart IR | Support | |||||
| Flip | Normal/Vertical/Horizontal/180°/90°Clockwise/90°Anti-clockwise | |||||