SML-10GPA
Luminys SML-10GPA 8-Port PoE++ Cloud Managed Gigabit Switch
- 8 PoE++ Gigabit Ports and 2 Uplink Ports
- 110W Total PoE Power Budget
- LumiPoE Extends Power up to 820 ft (249.94 m).
- Intelligent PoE with PoE Watchdog
- Switching Capacity of 20 Gbps
- LumiCloud basic remote management included.
- Description
- Attachment
- Speciifications
- Additional information
- Reviews (0)
Description
Furthermore, with a maximum power output of 90W on a single port, the switch can efficiently power high-power devices like PTZ cameras. This makes it an ideal choice for security and surveillance systems.
| Hardware | ||
| PoE Ports | 8 × 10/100/1000 Mbps PoE/PoE+/PoE++ | |
| Uplink Ports | 2 × 10/100/1000 Mbps RJ-45 | |
| PoE Standards | IEEE802.3af, IEEE802.3at (PoE+), IEEE802.3bt (PoE++) | |
| Network Standards | IEEE802.3, IEEE802.3u, IEEE802.3x, IEEE802.3ab, IEEE802.3z | |
| PoE Ports Power | Port 1: ≤ 90 W (PoE++) Ports 2 to 8: ≤ 30 W (PoE+) | |
| Total Power Budget | 110 W | |
| PoE Pin Assignment | 1, 2, 4, 5, (V+), 3, 6, 7, 8 (V-) | |
| Performance | ||
| Switching Capacity | 20 Gbps | |
| Packet Forwarding Rate | 14.8 Mpps | |
| Packet Buffer Size | 4.1 Mbit | |
| MAC Table Size | 8,000 | |
| MTBF | 127.3 Years | |
| Features | ||
| Layer | 2 | |
| Port Configuration | Port Rate Configuration, Flow Control, and Port Enabling | |
| PoE Watchdog | PoE ports automatically detect and restart unresponsive cameras. | |
| Long-Distance Transmission | Up to 820 ft (249.94 m) at 10 Mbps on PoE Ports | |
| VLAN | Port-Based | |
| VLAN Number | 32 | |
| IEEE 802.3x Flow Control | Supported | |
| Storm Control | Unknown Unicast, Multicast, and Broadcast | |
| Port Mirroring | Supported | |
| Port Isolation | Supported | |
| LLDP | Supported | |
| DHCP Function | Client | |
| Electrical | ||
| Power Supply | 54 VDC, 2.22 A, External Power Supply | |
| Power Consumption | Idle: 6.0 W Total: 110.0 W | |
| Surge Protection | Power Port: 4 kV/2 kV Telecom Port: 8 kV | |
| Construction | ||
| Net Weight | 1.2 lb (544.31 g) | |
| Gross Weight | 2.9 lb (1,315.42 g) | |
| Operating Temperature | 14 °F (-10 °C) to 131 °F (55 °C) 5 to 95% (RH), Non-Condensing | |
| Storage Temperature | -40 °F (-40 °C) to 158 °F (70 °C) 5 to 95% (RH), Non-Condensing | |
| Material | Metal | |
| Certifications and Compliance | ||
| Certifications | FCC Part 15 Subpart B | |
| Transmission Performance | Switch power supply voltage to 53V. CAT5E/CAT6. Max. DC resistance < 10Ω/100m | |
| IEEE802.3bt 90W | ||
| Cable (ft) | Load Capacity (W) | Bandwidth (Mbps) |
| 328 ft (99.97 m) | 71.3 | 1000 |
| 492 ft (149.96 m) | 62 | 10 |
| 656 ft (199.95 m) | 51 | 10 |
| IEEE802.3at 30W | ||
| 328 ft (99.97 m) | 25.5 | 1000 |
| 492 ft (149.96 m) | 25.5 | 10 |
| 656 ft (199.95 m) | 25.5 | 10 |
| 820 ft (249.94 m) | 25.5 | 10 |
Additional information
| Weight | 3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11 × 10 × 4 in |